هشدار استاد دانشگاه تبریز

هشدار استاد دانشگاه تبریز؛


استقرار واحد بازیافت تایر در استان آسیب جدی به صنعت بازتولید تایر وارد می‌‌کند


حامد حق کیش در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی آناج از انعقاد تفاهم نامه‌‌‍ای بین شهرداری تبریز و سرمایه گذار خارجی در خصوص بازیافت تایر خبر داد و افزود: بازیافت آخرین مرحله برای بازگرداندن لاستیک به چرخه‌‌ی تولید و مصرف است و قبل از آن باید به بازتولید تایرهای استفاده شده پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌‌های مجلس در خصوص بازتولید لاستیک، قرار بر این شد که حتی رسانه ملی نیز در راستای فرهنگ‌سازی نسبت به این امر ورود کند تا بازتولید تایرها در اولویت قرار بگیرد.


استاد دانشگاه تبریز تاکید داشت: وقتی بدون توجه به قابل بازتولید بودن لاستیک تایر آن را بازیافت می‌کنیم، در واقع این لاستیک‌ها از چرخه‌ی تولید تایر خارج می‌شوند و این عملکرد مجموعه‌های تولیدی تایر را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که در استان ما دو مجموعه بزرگ بازتولید تایر وجود دارد که استقرار واحد بازیافت بدون تعیین اولویت بازتولید برای این مجموعه‌ها خطرناک خواهد بود.

حق کیش با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی و انجام مطالعات کارشناسانه در این زمینه، گفت: شایسته است که مجموعه‌هایی چون مرکز پژوهش های شورای شهر یا وزارت صنایع و امثال آن به انجام مطالعات کارشناسانه نسبت به این امر بپردازند و فرهنگ سازی نیز مورد توجه قرار بگیرد چرا که لاستیک  بازتولید شده ضمن دارا بودن استاندارهای اجباری، به نصف قیمت لاستیک جدید به فروش می‌‌رسد که این خود گام مهمی در راستای صرفه جویی است.

وی از خطرات مربوط به اسقرار واحد بازیافت بدون انجام کارهای کارشناسانه هشدار داد و متذکر شد: از یک سو بازتولید کننده، اندازه تولید کننده لاستیک تایر مالیات پرداخت می‌‌کند و از سوی دیگر ممکن است سرمایه گذار خارجی هم از معافیات مالیاتی برخوردار شود که این اولا با اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی مغایر است و دوما صنعت تولید تایر استان را مورد آسیب جدی قرار می دهد.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی آناج


هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.