واردات تایر های بی کیفیت بلای جان صنعت لاستیک کشور

واردات تایر های بی کیفیت بلای جان صنعت لاستیک کشور 


                                آقای حسن نژاد رئیس واحد بازرگانی شرکت تک تایر آذر

 واردات بی رویه لاستیک های چینی فاقد استاندارد که چندین بار از طرف سازمان ملی استاندارد مجوز بی کیفیتی آنها تایید شده، صنعت لاستیک ایران را به خطر انداخته است. اسفندیار حسن نژاد، مدیر بازرگانی شرکت تک تایر آذر تبریز با اعلام این مطلب گفت: واردات بی رویه و بدون حساب و کتاب لاستیک نه تنها موجب تامین بازار لاستیک نشده، بلکه مانع بزرگی برای همه خریداران و فروشندگان این صنعت شده تا به این طریق برخی از سودجویان با دلار۴۲۰۰ تومانی به راحتی بتوانند هر نوع تایری را وارد بازار ایران کنند.
وی افزود: تایرهای ارزان وارداتی اوایل سال ۱۳۹۸ با استقبال مردم روبه رو شد ولی بعد از یک دوره یک ماهه رانندگان متوجه ضعف کیفیت آنها شدند. اما به هرحال این واردات به صنعت لاستیک صدمه زد و بازار را با رکود مواجه کرد. حسن نژاد گفت: واردات لاستیک باعث شد که شعار حمایت از تولید داخلی و کار حداقل در بخش لاستیک محقق نشود و ضربه بدی به اقتصاد کشور به لحاظ خروج ارز جهت واردات وارد شود.
وی درباره فعالیت شرکت تک تایر آذر گفت: ما یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان لاستیک های روکشی در کشور هستیم که در زمینه های سواری،باری و OTR  (لودری و دامپتراکی) محصولات خود را از رینگ ۱۳تا۵۱ تولید و به بازار عرضه می کنیم. مدیر بازرگانی شرکت تک تایر آذر تبریز گفت: نگاهی به صنعت لاستیک کشور های اروپایی و آمریکایی نشان می دهد بیش از ۵۰درصد از لاستیک های مصرفی، روکشی است که این امر تا سه مرحله انجام می شود که به لحاظ زیست محیطی بسیار حائز اهمیت و قابل تکریم است که علاوه بر حمایت دولت و اجباری کردن به استفاده از لاستیک روکش، فرهنگ استفاده آن نیز جا افتاده است. متاسفانه در ایران نه تنها حمایتی از این صنعت بزرگ نمی شود که در مواقعی موانعی نیز پیش روی آن قرار می دهند. وی گفت: یکی از این موانع که بسیاری از صنایع لاستیک کشور را تحت تاثیر قرار داده تامین نکردن ارز دولتی برای تهیه و واردات مواد اولیه است که بسیاری از شرکت های بزرگ لاستیک سازی با آن مواجه هستند و این مورد حمایت ویژه مسوولان و وزارت صنعت و معدن را می طلبد.
منبع : روزنامه دنیای اقتصاد ،شماره  4790 ، 9 دیماه 1398


هیچ محصولی در این دسته بندی وجود ندارد.